Poniżej przedstawiamy Państwu jak wygląda cały proces budowlany. Informacje te pomogą usystematyzować oraz usprawnić prace związane z budową Waszego domu.
BUDOWA DOMU - KROK PO KROKU
I Etap – uzyskanie pozwolenia na budowę:
- Zakup działki budowlanej, wyłączenie gruntów z produkcji rolnej (jeśli istnieje taka konieczność).
- Uzyskanie warunków zabudowy (decyzja o warunkach zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).
- Wykonanie map do celów projektowych przez uprawnionego geodetę.
- Zakupienie gotowego projektu lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego.
- Uzyskanie warunków przyłączenia mediów tj. energia elektryczna, gaz, woda, kanalizacja.
- Uzyskanie pozwolenia na budowę domu.
- Zatrudnienie kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.
- Wybór firmy wykonawczej.
Pamiętaj!
Decyzja pozwolenia na budowę domu uprawomocni się po 14 dniach od daty jej odebrania – nie zaczynaj wcześniej – będzie to samowola budowlana i może Cię sporo kosztować. Decyzja ta ważna jest 3 lata.
II Etap– realizacja:
- Zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy domu w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym.
- Wytyczenie budynku zgodnie z planem zagospodarowania działki.
- Przygotowanie placu budowy.
- Wykonanie do stanu zero.
Stan zerowy – to doprowadzenie robót budowlanych do poziomu terenu. Na roboty te składać się będą: wyrównanie działki, wykonanie fundamentów, ścian fundamentowych lub piwnicznych, zalanie fundamentów, wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej, drenaż i prace izolacyjne.
- Wykonanie stanu surowego otwartego lub stanu surowego zamkniętego.
Stan surowy otwarty – obejmuje kompletne wykonanie fundamentów, ścian nośnych, kominów, obejmuje również wykonanie stropu nad parterem. Dodatkowo ma kompletnie wykonaną więźbę dachową, a bryła budynku pokryta jest np. folią przeciwwiatrową, lub papą. W stanie surowym otwartym brakiem jest okien i drzwi zewnętrznych.
Stan surowy zamknięty – zawiera dokładnie to samo co stan surowy otwarty, jednak dodatkowo zamontowane zostają okna i drzwi zewnętrzne. Wykonane zostaje pokrycie dachowe.
III Etap – prace wykończeniowe i montażowe:
- Wykonanie instalacji wewnętrznych.
- Wykonanie tynków i podłóg.
- Zamontowanie urządzeń grzewczych.
- Wykonanie prac wykończeniowych tj. kładzenie posadzki, wykonanie białego montażu, malowanie ścian.
- Urządzenie pomieszczeń.
- Wykonanie elewacji domu.
IV Etap – zakończenie budowy domu i przeprowadzka:
- Zawiadomienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu prac.
- Po 21 dniach, gdy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie wniesie zastrzeżeń możemy się wprowadzać się do naszego nowo wybudowanego domu.
KILKA PORAD:
- Zanim kupisz działkę – sprawdź jej stan prawny, czy nie ciążą na niej hipoteki lub jakieś zadłużenia. Jeśli masz numer księgi wieczystej sprawdź zapisy na elektronicznych księgach wieczystych.
- Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy – może okazać się, że w przyszłości obok powstanie np. centrum handlowe. Informacje uzyskasz w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.
- Pamiętaj by dostosować projekt do zapisów miejscowego planu, lub do decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętaj o tym przede wszystkim przy zakupie gotowego projektu, tak byś nie musiał go później dostosować do obowiązujących przepisów.
- Wielkość działki. Zwróć uwagę na możliwości jej zabudowania, pamiętaj, że zgodnie z prawem należy zachować odpowiednie odległości w sytuowaniu budynku od granicy z sąsiadem.
- Uzbrojenie działki. Warto zorientować się już na początku, czy w okolicy działki przebiegają sieci elektroenergetyczne lub wodociągowe. Projekt domu może przewidzieć instalację ogrzewania gazowego, jednak w okolicy może nie być sieci, przewidzieć należy wtedy zasilanie ze zbiornika gazu płynnego.
- Dojazd. Sprawdź, jaki dojazd jest do działki, czy jest to droga utwardzona, czy np. wewnętrzna, czy jest drogą publiczną czy prywatną. Jeśli prywatną, jakie masz prawa przejazdu.
- Oszczędności na budowie. Każdy z nas planując budowę domu chce wydać jak najmniej, przy zastosowaniu jak najlepszych materiałów. Nie zawsze warto oszczędzać na materiałach i wybierać te gorszej jakości tylko dlatego, że są tańsze. Wybór np. lepszych i szczelniejszych okien to oszczędności w ogrzewaniu domu zimą. Warto jednak zorientować się, jakie ceny są na rynku.
- Budżet. Oszacuj go na początku, postaraj się zdobyć wyceny, kosztorysy tak by w całym procesie budowlanym nie okazało się, że budowa będzie o 40% droższa niż zakładaliście. Pamiętaj jednak, że nie wszystko da się przewidzieć.
- Ubezpieczenie domu. Pewnie z doświadczenia wiecie, że warunki atmosferyczne bywają różne. Warto ubezpieczyć samą budowę przed kradzieżą, zalaniem, wichurą itp. Pamiętaj, że niska cena oferty ubezpieczeniowej może oznaczać, że z pakietu wyłączone zostały istotne elementy.
Budowa domów - Wodzisław Śląski, Racibórz i okolice
Jeśli zdecydowałeś się wybudować dom zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Firma budowlana BAUMAG oferuje profesjonalne i kompleksowe usługi budowlano – remontowe, specjalizujemy się jednak w budowie domów jednorodzinnych. Sprawdź nasze realizacje.
Budujemy przede wszystkim w Wodzisławiu Śląskim i Raciborzu, stopniowo poszerzając działalność na inne rejony. Wystarczy skontaktować się z nami, a my pomożemy Państwu przejść przez poszczególne etapy procesu budowlanego.
Zapraszamy do współpracy!